eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

:::Biegly:::

Autorskie galerie fotograficzne.
Regulamin działu
który napisał się sam:
1. Dobry pomysł z tą galerią, tylko żeby każdy miał swój wątek. A nie jedno zdjęcie-jeden wątek. Jakoś nigdy nie podobało mi się takie podejście ;)
2. Niech każdy ma limit w głowie.
3. Absolutnie należałoby tylko w takich wątkach numerować fotosy, żeby potem nie "cytować" zdjęć.
4. Mogą być cyfrowe zdjęcia, byle dało się na nie patrzeć. ;)

Re: :::Biegly:::

Postprzez szable » czwartek, 5 grudnia 2013, 21:16

Mam jedną uwagę co do zasadności stosowania SS w przypadku filmu na którym jest mnogo klatek - otóż z grubsza nie da się tego systemu zastosować, chyba że przestrzelimy cały film dla jednego motywu w tym samym świetle o tym samym czasie, a następnie będziemy samodzielnie ten film wywoływać.
Chodzi o to że SS sprawdza się tylko w fotografii wielkoformatowej, ponieważ nieodzowną częścią SS jest świadome wywoływanie danej klatki, tzw N+ i N- . A w przypadku dysponowania 10-oma, 20-oma czy więcej klatek, wiadomo, że przytrafią się różne motywy , dla mniej kontrastowego motywu trzeba zastosować inne wołanie, dla bardziej kontrastowego - jeszcze inne itd.

A co do zdjęć to szczerze gratuluję bo jak na 4 wypstrykane roli w życiu - szacuneczek!
szable

Postprzez biegly » piątek, 6 grudnia 2013, 00:18

Dzięki szable,
Co do SS już tyle się naczytałem i rozmawiałem, że jestem zaskoczony tym co piszesz z tą ilością klatek i wołaniem pod sfotografowany obiekt!
Zobacz ten film, jeżeli rozumiesz trochę angielski dość prosto opowiada gość:
http://vimeo.com/49056194
Z samej książki Ansela Adamsa, jak i w tym filmie mierzysz wybrany motyw i robisz w głowie "pre-visualisation" w której strefie chcesz umieścić go!
Nawet kolega "rbit9n" podlinkował to po w wersji PL i również jest opisane to o czym czytałem.
http://www.marekmadej.com/pliki%20do%20 ... dealna.pdf

Mam swoich magików krajobrazowych, którzy świetnie znają SS i pomaga podglądanie i kontakt z nimi w efektach ;)

Obecną rolkę którą odebrałem(nr.5) tym razem B&W, stosowanie powiodło się i jestem bardzo zadowolny z efektów.
Wkrótce nowe zdjęcia ;)
biegly
Rafal

Tytul konta (opis): Rafal

Postprzez rbit9n » piątek, 6 grudnia 2013, 16:06

biegly napisał(a):Dzięki szable,
Co do SS już tyle się naczytałem i rozmawiałem, że jestem zaskoczony tym co piszesz z tą ilością klatek i wołaniem pod sfotografowany obiekt!
Zobacz ten film, jeżeli rozumiesz trochę angielski dość prosto opowiada gość:
http://vimeo.com/49056194
Z samej książki Ansela Adamsa, jak i w tym filmie mierzysz wybrany motyw i robisz w głowie "pre-visualisation" w której strefie chcesz umieścić go!
Nawet kolega "rbit9n" podlinkował to po w wersji PL i również jest opisane to o czym czytałem.
http://www.marekmadej.com/pliki%20do%20 ... dealna.pdf

Mam swoich magików krajobrazowych, którzy świetnie znają SS i pomaga podglądanie i kontakt z nimi w efektach ;)

Obecną rolkę którą odebrałem(nr.5) tym razem B&W, stosowanie powiodło się i jestem bardzo zadowolny z efektów.
Wkrótce nowe zdjęcia ;)

wydaje mnie się, że to co stosujesz, to taki ersatz SS. ja co prawda na tym się nie znam, ale wspomniany Marek Madej ponoć najlepiej w naszym języku opisał cały ten system strefowy.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez biegly » piątek, 6 grudnia 2013, 17:36

To jest dokładnie to samo, co podlinkowaleś.
Czytając te materiały, dokładnie to samo jest w książce i ten człowiek opowiada na filmie.
Tylko każdy to inaczej interpretuje, przyznam że na tym filmie była na razie najłatwiejsza forma wytłumaczenia SS.
Nie wiem co to "ersatz SS" - możesz rozwinąć :)
Na tym zdjęciu jest dobry przykład, o co w tym biega!
Mierzymy spotem nasz mocny punkt i zawsze jest szary 18% czylie strefa 5 i teraz od ciebie zależy w której strefie chcesz umieścić ten obiekt.
Również trzeba pamiętać, jeżeli coś rozjaśniamy to niebo też może iść w górę!
Wówczas trzeba pamiętać o odpowiednim filtrze połówkowym na niebie.
http://f164.com/wp/wp-content/uploads/2 ... em-1-9.jpg
I SS streszczony ;) , oczywiście fotografując w ciągu dnia nie trzeba aż tak używać SS.
biegly
Rafal

Postprzez hubik » piątek, 6 grudnia 2013, 19:35

Jeżeli to są Twoje pierwsze klatki analogowe, to mi nie pozostaje nic innego, jak tylko rozsprzedać moje dwa eFy i nikkory... :shock:
Gratulacje i zazdroszczę warsztatu.
F65, F80,
hubik

Postprzez biegly » piątek, 6 grudnia 2013, 19:45

Dziękuje kolego hubik :)
Nie podchodził bym do tego tak radykalnie, może koledzy widzą bardziej kadry jak wykonanie?
Mnie osobiście, jeszcze mało mnie moje zdjęcia przekonują i podobne odczucia ma moja żona ;)
Wciąż mi ona mówi, cyfrowe lepsze!
Muszę jej udowodnić że dam radę ;)
Pozdrawiam
biegly
Rafal

Postprzez szable » piątek, 6 grudnia 2013, 22:06

biegly napisał(a):Mierzymy spotem nasz mocny punkt i zawsze jest szary 18% czylie strefa 5 i teraz od ciebie zależy w której strefie chcesz umieścić ten obiekt.
Również trzeba pamiętać, jeżeli coś rozjaśniamy to niebo też może iść w górę!
Wówczas trzeba pamiętać o odpowiednim filtrze połówkowym na niebie.
http://f164.com/wp/wp-content/uploads/2 ... em-1-9.jpg
I SS streszczony ;)

no i pomału zbliżamy się do meritum, bo co w/g Ciebie ma do zaproponowania SS w przypadku gdy scena jest tak mało kontrastowa,że mieści się tylko np w 5 strefach i odwracając zagadnienie - co gdy rozpiętość tonalna sceny jest tak wielka, że ma 14 EV czyli obejmuje 14 stref ?

Pytam się nie bez powodu, bo właśnie w tych przypadkach dochodzi do głosu odpowiednie wołanie negatywu, które w pierwszym przypadku ma nam na negatywie rozłożyć 5 EV na 9 strefach czyli rozszerzyć rozpiętość tonalną sceny do 9EV, a w drugim przypadku spakować 14EV na 9 strefach .
Dzięki tym zabiegom, wykorzystujemy całą użytkową część krzywej charakterystycznej negatywu . Te specjalne sposoby wołania negatywu to właśnie N- i N+.
W ogólnie dostępnych opisach SS nie ma zbyt wiele o wywoływaniu negatywów N- i N+, ponieważ część SS została zaadaptowana do fotografii cyfrowej, ale cały integralny System Strefowy A.Adamsa zawiera w sobie i naświetlanie negatywu i wywoływanie negatywu. Uff. pozdrawiam.
szable

Postprzez biegly » piątek, 6 grudnia 2013, 22:21

Dziękuje za wyjaśnienia ;)
Słyszałem o tych technikach wołania filmów, ale to jeszcze daleko przede mną.
I w te techniki, jescze tak się nie zagłębiam.
biegly
Rafal

Postprzez szable » piątek, 6 grudnia 2013, 22:28

http://www.marekmadej.com/o%20fotografi ... refowy.pdf

tu jest to opisane przez p. Marka Madeja, i wydaje się to skomplikowane, ale da sięrozgryźć.
szable

Postprzez biegly » piątek, 6 grudnia 2013, 22:38

Dziękuje bardzo za linka, wszelkie informatcje są przydatne ;)
Kolejna rolka zrobiona (nr.5) ;)
Tym razem na próbę B&W i z samej ciekawości Fuji Acros 100.
Przyznam że poszło łatwiej, tyle że nie fotografowane o złotej godzinie!
Zapraszam.
14
O'Connell Bridge, Dublin - tu światło było mirzone systemem strefowym.
Obrazek
15
Stephen's Green Park, Dublin
Obrazek
biegly
Rafal

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Galeria